Teknik Altyapımız

Network

Medya İnternet'in haber yazılımı, dernek ve belediye web uygulamaları, web hosting ve sunucu hizmetlerini sağladığı tüm sunucuları Türk Telekom Gayrettepe Veri Merkezi'nde barındırılmaktadır. 

Türk Telekom Gayrettepe Veri Merkezi'nden toplamda 2x10 Gbps yurt içi ve yurt dışı internet çıkışı ile hızlı, kesintisiz ve sorunsuz bağlantıya sahip olan Medya İnternet, bu sayede ev sahipliği yaptığı web sitelerine, yüksek hızda trafik ve %99,98 uptime (erişilebilirlik) olanakları sunmaktadır.

Donanım

Medya İnternet, gerçek fiziksel sunucularda hizmet vermektedir. Sunucu ağımızda yer alan tüm sunucularımız HP ve DELL marka rack tipi yeni nesil sunuculardır.

Sunucularımızın büyük bir bölümü Intel Xeon E5 çift işlemcili, 20 Core (40 Core HT) yeni nesil işlemcilere sahiptir. Sunucularımızın yine büyük bir bölümünde diğer disk türlerine göre %500 daha hızlı işlem gücüne sahip 480/960/1920 GB kapasiteli E-SSD diskler kullanmaktayız. RAM olarak en düşük 64 GB, en yüksek 256 GB EEC Registered RAM ürünlerini tercih ediyoruz.

Yazılım, İşletim Sistemleri ve Server Teknolojisi

Medya İnternet olarak sunucularımızda sunucu yönetimi, sanallaştırma, web hosting ve web sitesi gibi tüm hizmetler için farklı bir çok yazılım kullanmaktayız. Sunucularımızdaki tüm yazılımlar %100 lisanslı yazılımlardır ve sürekli versiyon kontrolleri sağlanarak güncellenmektedir. Özellikle İçerik Yönetim Sistemi yazılımımız olan miPanel, tamamen Türkçe ve %100 yerli üretim özelliği ile Medya İnternet tarafından geliştirilmektedir.

Sunucu işletim sistemi olarak CloudLinux'ı, web server altyapımızda LiteSpeed'i, web hosting yönetiminde cPanel'i tercih etmekteyiz. AR-GE çalışmalarımız kapsamında geliştirmeye başladığımız projemizde ise Docker Container, Kubernetes ve OpenShift gibi yenilikçi teknolojileri kullanarak yazılımlarımızı "Bugünün Ötesine" taşımayı hedefliyoruz.